Aranżacja łazienki dla osoby z niepełnosprawnością ma duże znaczenie, ponieważ wtedy, gdy będzie ona odpowiednio zaprojektowana i wykonana, korzystanie z niej każdego dnia będzie komfortowe i bezpieczne. Czym powinna zatem wyróżniać się łazienka dostosowana do wymogów osób niepełnosprawnych?
Jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?
Osoba niepełnosprawna, która ma do dyspozycji właściwie dopasowaną do niej łazienkę, może korzystać z niej we własnym zakresie, bez każdorazowego proszenia o pomoc. Właśnie dlatego w przypadku osób niepełnosprawnych remont łazienki jest kluczowy, aby zapewnić im codzienny komfort i pomóc w utrzymaniu higieny.
Projekt łazienki dla osób niepełnosprawnych powinien spełniać odpowiednie wymogi, między innymi powinna mieć ona powierzchnię pozwalającą na wygodne poruszanie się wewnątrz, powinna mieć odpowiednio szerokie drzwi oraz wewnętrzne wyposażenie dopasowane do wymogów osób z niepełnosprawnością.
W przygotowaniu odpowiedniego projektu mogą wtedy pomóc odpowiednie zalecenia, które można znaleźć obecnie bardzo łatwo w internecie. Na ich podstawie można następnie opracować własny projekt, ale można też zlecić jego wykonanie firmie zewnętrznej, która może zająć się nim kompleksowo.
Wyposażenie do łazienki dla niepełnosprawnego
Łazienki dla osób niepełnosprawnych powinny być odpowiednio wyposażone, dlatego też przy ich projektowaniu trzeba wtedy uwzględnić poniższe artykuły:
Wanna
Jeżeli w łazience ma znaleźć się wanna, najlepiej zdecydować się na taką, która będzie miała drzwiczki, które pozwalają na ich otwieranie przy wchodzeniu do wanny. Potem wystarczy drzwiczki zamknąć, by zapewnić odpowiednią szczelność wanny.
Prysznic
Żeby osoba z niepełnosprawnością mogła korzystać z niego wygodnie, zaleca się, aby nie miał on brodzika albo miał bardzo niski brodzik. Często stosuje się obecnie kabiny prysznicowe typu walk in, które nie wymagają zamykania drzwi.
Umywalka
Powinna być ona zamontowana na odpowiedniej wysokości, by pozwalać na łatwe mycie rąk i inne czynności higieniczne przez osobę niepełnosprawną.
Toaleta, bidet
To wyposażenie również musi być zamontowane na odpowiedniej wysokości, by pozwalać na łatwe korzystanie z niego.
Poręcze
Montowane są one przy wyposażeniu, aby wygodniej z niego korzystać. Zapobiegają wtedy poślizgnięciom, ułatwiają przechodzenie, podnoszenie się. Poręcze mogą być montowane na stałe albo mogą być one ruchome, czyli rozkłada się je wtedy, gdy jest to konieczne.
Armatura
Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowana jest specjalna armatura z uchwytami, które umożliwiają jej wygodną obsługę.
Dodatkowe wyposażenie
W łazience osoby z niepełnosprawnością mogą też znaleźć się innego rodzaju produkty, na przykład jak specjalne lustro pozwalające na łatwą regulację położenia.
Jak dostosować łazienkę do potrzeb osób z niepełnosprawnością?
Przystosowanie łazienki do wymogów osób z niepełnosprawnością może być wykonane we własnym zakresie, ale wtedy, gdy nie ma się odpowiedniego przygotowania, wiedzy, narzędzi, najlepiej zlecić prace firmie remontowej.
Kompleksowe usługi w tym zakresie oferują również wybrane firmy remontowe, na przykład firma Detalis, której oferta jest dostępna na stronie: https://detalis.pro/lazienki-dla-osob-niepelnosprawnych.
Firma mająca duże doświadczenie w realizacji łazienek dopasowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych może wtedy kompleksowo zająć się wszystkimi pracami. Jej pracownicy będą mogli przygotować projekt łazienki, pomóc w doborze odpowiedniego wyposażenia oraz wykonać jego profesjonalny montaż.