Właściwe wykończenie nawierzchni asfaltowych pozwala na uzyskanie ich wieloletniej trwałości. W tym celu stosowane są odpowiednie rodzaje materiałów, do których zaliczane są również taśmy. Co warto wiedzieć na temat taśm asfaltowych? Przyglądamy się temu rodzajowi materiału oraz jego rodzajom i zastosowaniu!

Taśma asfaltowa – co to jest?

Produkt określany jako taśma asfaltowa czy taśma do asfaltu jest rodzajem taśmy, która przeznaczona jest do stosowania na nawierzchniach asfaltowych.

Tego typu taśmy znacznie ułatwiają wykonanie prac związanych z połączeniem nawierzchni, a także zapewniają dodatkową ochronę przed pojawianiem się uszkodzeń, między innymi na skutek wnikania wilgoci oraz tworzeniem się szczelin.

Taśmy te mogą być również z powodzeniem używane podczas prowadzenia robót naprawczych na istniejących już nawierzchniach, między innymi są one używane w przypadku zabezpieczania uszkodzeń, przy łączeniu starych nawierzchni z nowymi, a także w celu montażu różnego rodzaju galanterii drogowej.

Do dyspozycji są różne rodzaje taśm asfaltowych, co powoduje, że mogą być one dopasowane specjalnie do konkretnego miejsca montażu i przeznaczenia tego typu materiału.

Rodzaje taśm do asfaltu

Taśmy przeznaczone do stosowania na nawierzchnie asfaltowe można podzielić na różne kategorie w zależności od ich budowy i przeznaczenia. Najczęściej wyróżnia się poniższe warianty:

Taśmy dylatacyjne

To najczęściej stosowana taśma asfaltowa dedykowana przede wszystkim do wykonania połączeń technologicznych nawierzchni. Taśma dylatacyjna dzięki swoim właściwościom pozwala ona na odpowiednie zabezpieczenie styków i redukuje ona ryzyko pojawienia się tych uszkodzeń na skutek działania czynników zewnętrznych.

Taśmy bitumiczne

Z kolei produkt jak taśma bitumiczna zawiera w sobie dodatkowe składniki, między innymi kauczuki syntetyczne, składniki poprawiające elastyczność i mineralne wypełniacze. To taśmy, które mają właściwości samoprzylepne i dzięki temu są one łatwe do układania, ponieważ zachowują swoje położenie. Dostępne są też taśmy, które można utwardzać na ciepło i na gorąco. Można zatem stosować je zależnie od typu do zimnego albo gorącego asfaltu.

Taśmy tego typu są oferowane w różnych wariantach rozmiarowych o szerokości wynoszącej od 20 mm do nawet 80 mm. Mogą mieć one również różne grubości od 3 mm do 15 mm.

Producenci mogą też zaoferować taśmy w różnych kolorach, na przykład mogą być one barwione na czerwono, szaro.

Więcej informacji związanych z różnymi wariatami taśm można uzyskać na stronie firmy Instal Expert, która zajmuje się ich dostawą do klientów: https://instalexpert.de/oferta/tasmy.

Jak montowane są taśmy asfaltowe?

W zależności od rodzaju taśmy mogą być one montowane na zimno albo na gorąco.

W przypadku taśm montowanych na gorąco dochodzi do podgrzania oraz walcowania, co powoduje roztopienie się materiału oraz uzyskanie odpowiedniej szczelności.

Z kolei w przypadku asfaltów już zimnych stosowane są taśmy o właściwościach samoprzylepnych. Są one wyposażone w klej, który pozwala na odpowiednie przytrzymanie taśmy, która następnie jest utrwalana za pomocą temperatury.

Gdzie można kupić taśmy asfaltowe?

Produkt jak asfaltowa taśma dylatacyjna czy taśma bitumiczna jest obecnie oferowany przez wielu producentów oraz występuje w wielu wariantach.

Wobec tego przed zdecydowaniem się na jego zakupienie warto zapoznać się z parametrami technicznymi tego typu materiałów, aby odpowiednio dobrać je do konkretnego miejsca montażu.